„Poslednji korak nakon osvajanja šampionata jeste izgradnja dinastije.“ To su bile reči Majkla Melouna po završetku petog meča finalne serije sa Majamijem i osvajanja prve titule u istoriji Denver Nagetsa. U realizovanje tog ultimativnog cilja generalni menadžer Kelvin But i uprava franšize iz Kolorada počeli su još dok je Nikola Jokić završavao posao protiv Hita.
Desetak dana posle trijumfalne, istorijske sezone, njihovi postupci na tržištu dobili su epilog na nedavno održanom draftu u Bruklinu. Nizom poteza tokom poslednjih nekoliko nedelja, a pokušavajući da izbegnu pooštrene finansijske restrikcije novog kolektivnog ugovora NBA lige, Nagetsi su obezbedili ukupno tri pika i u njima potražili igrače koji će slediti najviše ambicije tima.
Kao 29. pika, Denver je izabrao doskorašnjeg krilnog igrača Gonzage Džulijana Strotera. U drugoj rundi, sa 32. pozicije, Nagetsi su pokupili plejmejkera Pen Stejta Džejlena Piketa, dok su šutera Hantera Tajsona sa Univerziteta Klemson birali kao 37. pika.
Zapravo, aktuelni NBA šampion tehnički nije izabrao nijednog od pomenute trojice. Indijana je birala Strotera i Piketa, dok se Oklahoma odlučila na 23-godišnjeg Tajsona. Međutim, oba tima su postupala po nahođenju uprave Denvera pošto su prethodno dogovorili razmenu igrača, odnosno trejdovali su svoja prava na draftu u zamenu za druge pikove na ovogodišnjem, ali i na budućim draftovima.
Kako i zašto je Denver završio sa tri pika?
Dizajnirajući sastav tako da se zadrži elitni nivo košarke i status šampionskog kandidata, Denver je „prebacio“ svoj kapital iz budućnosti u sadašnjost kako bi izvukao maksimum iz igrača sa najvećim ugovorima koji su Denveru doneli prvu titulu, poput Nikole Jokića, Džamala Mareja, Majkla Portera Džuniora i Arona Gordona, a pritom ostao na proverenom „somborskom talasu” i u narednoj sezoni.
Uključujući samo pikove, 47-godišnji But je sklopio nekoliko dogovora koji su doveli do toga da Stroter, Piket i Tajson krenu putem Kolorada. Kako bi ušli u prvu rundu, Nagetsi su pika prve runde iz 2029. godine i 40. pika na nedavno završenom draftu poslali u Oklahomu, a zauzrat su dobili „prvorundaša“ naredne godine i 37. pika, odnosno Hantera Tajsona.
Ono što je interesantno jeste činjenica da je pomenuti trejd dogovoren tokom NBA finala. Novinar ESPN Kevin Pelton, koji je analizirao trejd istoriju od 1977. godine, tvrdi da je ovo presedan, navodeći da je od tada samo jedan finalista dogovorio trejd u bilo kom trenutku za vreme plej-ofa.
Nedugo zatim, Majk Singer javlja da će Nagetsi najverovatnije upotrebiti tek dobijenog pika prve runde 2024. kako bi se „popeli“ na 77. izdanju NBA drafta. Tog pika iskoristili su u dogovoru sa Pejsersima, s tim što su u paket ubacili i 40. pika na ovogodišnjem draftu. Tako su Stroter i Piket umesto u Indijani završili u redovima novokrunisanih prvaka.
Zagarantovane plate „velike četvorke“ Nagetsa, uz Kentavijusa Koldvel-Poupa i Kristijana Brauna, stavljaju Nagetse na oko 18,7 miliona dolara ispod drugog, novog ograničenja u okviru nedavno sklopljenog kolektivnog ugovora.
Kako bi izbegli kazne na konto poreza na luksuz, a istovremeno pokušali da ojačaju roster uoči sledeće sezone, Nagetsi imaju dve opcije—da se okrenu jeftinijim ruki ugovorima i da potraže veterane na tržištu.
Za razliku od prethodnog leta, kada je fokus uprave bio na poboljšavanju defanzive, Denver se ovoga puta ustremio na igrače sa kvalitetnijim ofanzivnim setom, pre svega na šutere, ali i na one koji, iako još uvek nisu kročili u najjače takmičenje na svetu, imaju veliko iskustvo iz američke koledž košarce.
Pored toga, sudbina Brusa Brauna, rezervnog plejmejkera koji je odbio opciju za sledeću godinu, još uvek ostaje neizvesna i vrlo je moguće da će kao slobodan agent pokušati da naplati sjajne igre u dresu Nagetsa u nekoj drugoj sredini. Iz tog, ali i gore navedenih „budžetskih“ razloga, Nagetsi su tokom prethodnih nekoliko nedelja najjače karte uložili na najvećoj pijaci košarkaških talenata.
Džulijan Stroter (21), 29. pik sa Gonzage
- Sezona 2022-23: 15,2 poena (40,8% za tri), 6,2 skoka, 1,3 asistencije
Prvi pik Nagetsa na draftu bio je ujedno i jedan od najboljih trojkaša u ovogodišnjoj draft klasi. Džulijan Stroter važi za klasičnog šutera sa odličnih 40,8 odsto van linije za tri poena tokom svoje poslednje godine u Gonzagi.
Idealne fizičke predispozicije (201 cm, 93 kg), brz izbačaj, ogromno samopouzdanje, snalažljivost prilikom izlaženja iz bloka i udaljenost sa koje pogađa trojke pokazuju da 21-godišnji Stroter neće imati velikih problema da odgovori na potrebe menadžmenta Nagetsa i nema sumnje da bi svoje kvalitete vrlo brzo mogao da „izbrusi“ za najveću košarkašku scenu.
Ono što posebno može da utiče na njegovo lakše privikavanje u ligi i pomogne treneru Melounu jeste to što Stroter dolazi sa univerziteta na kojem se već godinama imitira NBA ofanziva. Pritom, njegov dolazak neće poremetiti već postavljenu rezervnu šemu sa Kristijanom Braunom i Pejtonom Votsonom.
Džejlen Piket (23), 32. pik sa Pen Stejta
- Sezona 2022-23: 17,7 poena (38,1% za tri), 7,4 skoka, 6,6 asistencija
Ukoliko Brus Braun definitivno napusti Denver, ostaće upražnjena pozicija na kojoj bi mogao da se pokaže 23-godišnji plejmejker Džejlen Piket. Za 193 centimetra visokog beka, Piketa odlikuje nekarakterističan i usporen, ali i te kako kvalitetan i pre svega inteligentan stil igre koji bi mogao odlično da se uklopi u filozofiju Nagetsa.
Zanimljiva je činjenica da su Piket i generalni menadžer Nagetsa, koji je između 1995. i 1999. godine takođe igrao za Pen Stejt, jedina dva košarkaša u istoriji pomenutog koledža sa upisanim tripl-dablom. To i nije toliko iznenađujuće s obzirom da je Piket posebno efikasan u reketu, uprkos ispodprosečnoj visini, pošto je u „Big Ten“ konferenciji tokom poslednje takmičarske godine beležio čak 7,3 skoka po meču.
Pored toga, nesebičnost je jedna od njegovih najvažnijih karakteristika s obzirom da prvi igrač Pen Stejta sa više od 2000 poena obožava da proigrava otvorene saigrače, a to samo govori da će vrlo lako pronaći zajednički jezik sa Nikolom Jokićem. Iz tog razloga ne čudi zašto ga pojedini mediji ocenjuju kao najboljeg pika Nagetsa na draftu.
Hanter Tajson (23), 37. pik sa Klemsona
- Sezona 2022-23: 15,3 poena (40,5% za tri), 9,6 skokova, 1,5 asistencija
Hanter Tajson je tek peti igrač sa Univerziteta Klemson koji je izabran na draftu u ovom milenijumu, a od prethodna dva pika izdvaja ga iskustvo s obzirom da je na koledžu proveo pet godina.
Tajson je briljirao u poslednjoj sezoni na Klemsonu zbog čega je uvršten u najbolji sastav „Atlantic Coast“ konferencije. Pored visokih procenata van linije za tri poena, ovaj 23-godišnji Amerikanac najviše je doprinosio u skoku, po čemu je bio najbolji igrač konferencije.
„Poseduje mnogo različitih komponenti u svojoj igri. On će nam pomoći da raširimo teren. Mislimo da može da igra na pozicijama krila i krilnog centra“, izjavio je direktor skautinga u Denveru Džim Klibanof o Tajsonu koji ove sezone verovatno neće dobiti značajniju minutažu u NBA, ali će u redovima trenutno najboljeg tima na svetu svakako imati priliku da napreduje, kao što je to radio u svakoj od pet sezona na koledžu.
Identična šema sa drugačijim prioritetima i samo jednim, istim ciljem primećuje se u draft politici Nagetsa i ove kao i prethodne godine. Većina pikova uglavnom nije odmah spremna da zadovolji šampionske ukuse NBA tima, ali u Denveru smo videli izuzetak koji potvrđuje pravilo u liku Kristijana Brauna kao jednog od ključnih defanzivaca u plej-ofu, uključujući finalnu seriju protiv Hita.
Sada će Nagetsi izuzetak tražiti na drugom kraju terena.