Connect with us

Aktuelno

38 godina, 38,390 poena, 53,741 minut

Lebron Džejms je na meču protiv Oklahome prestigao Karima Abdul-Džabara i postao najbolji strelac u istoriji NBA lige

Bilo je potrebno skoro četiri decenije, ali se konačno desilo ono što su mnogi mislili da je nemoguće—Karim Abdul-Džabar više nije najbolji strelac lige. Rekord od 38,387 poena postavljen davne 1984. godine srušio je košarkaš rođen te iste godine, Lebron Džejms.

Džejms je u noći između ponedeljka i utorka, u porazu svoje ekipe protiv Oklahome (133-130), na 10,9 sekundi do kraja treće četvrtine postigao svoj 36. poen te večeri, ukupno 38,388. poen u svojoj karijeri, i tako prestigao legendarnog košarkaša Milvoki Baksa i Los Anđeles Lejkersa.

Pred svaku utakmicu napišem na patici „Čovek u areni“, od Teodora Ruzvelta… Ove večeri sam se osećao kao da sedim na vrhu arene. Kada je šut ušao u koš, publika koja je upala u trans… Neopisiv osećaj. Mislim da nikad više neću osetiti tako nešto. Osećaj sličan onom kad se pogodi šut za pobedu u finalu. Onda se sve zaustavilo. Imao sam priliku da dobro pogledam oko sebe, vidim svoju porodicu, prijatelje, saigrače… I da upijem taj trenutak što više mogu. Mogu da prebrojim na prstima koliko puta sam plakao u ovih 20 godina, bilo od sreće ili tuge. Ovo je jedan od tih trenutaka. Ovo su ‘ne mogu da verujem šta se događa’ suze“, rekao je popularni „kralj“ na konferenciji za novinare posle utakmice.

Svojih 20 godina u ligi je ukrasio raznim epitetima—četiri puta je podigao pehar (2012, 2013, 2016, 2020), isto toliko puta je bio MVP finalne serije, ali i MVP regularnog dela sezone (2009, 2010, 2012, 2013). All Star utakmice je igrao ukupno 18 puta do sad, propustivši ih samo prve dve sezone na početku karijere. Bio je ruki godine, već godinama unazad je maltene redovan član prve petorke lige, i nalazi se među top 10 igrača u skoro svim mogućim kategorijama i statistikama.   

Do sada je odigrao ukupno 1410 utakmica u regularnom delu sezone, gde je u proseku beležio 27,2 poena, 7,5 skokova i 7,3 asistencija po meču.

Kako je sve počelo

„Klinac iz Akrona“ je draftovan 2003. godine od strane Klivlend Kavalirsa i već je u svojoj ruki sezoni pokazao svoj neprikosnoveni talenat. U prvih 7 godina provedenih u Kavsima nije propustio skoro nijednu utakmicu, igrao je u proseku 40 minuta i beležio 27,8 poena i po 7 skokova i asistencija po meču.

Statistički gledano, najbolju sezonu je odigrao 2005-06, kada je u 79 odigranih utakmica beležio u 31,4 poena, 7 skokova i 6.6 asistencija, a na terenu je u proseku provodio neverovatnih 42,5 minuta.

Te iste sezone je pomogao Klivlendu da se plasira u svoj prvi plej-of još od 1998. godine. Kavsi su bili zaustavljeni u drugoj rundi Istočne konferencije od strane Detroita u sedam utakmica. U svom prvom plej-of nastupu, Bron skoro pa da nije ni izlazio iz igre—u 13 odigranih mečeva je na terenu bio 46,5 minuta i beležio 30,8 poena, 8 skokova i 5,8 asistencija.

Sa startnom petorkom Ilgauskas-Guden-Pavlovic-Hjuz uspeo je da se plasira u svoje (i franšizino) prvo finale NBA lige 2007. godine, međutim San Antonio ih je nadjačao i ostavio bez svog prvog trofeja.

Početna faza Lebronove karijere je obeležena mnogim rekordima i nagradama: Bio je ruki godine, postao je najbolji strelac u istoriji Klivlenda sa 23 godine, bio je MVP regularne sezone dve godine za redom, ali nije uspeo da se domogne svog najvećeg cilja—prstena. Tako je 2010. godine odlučio da se preseli u drugi grad i oproba svoju sreću tamo.

U prvih sedam sezona, Lebron je upisao:

Poeni: 15,251

Minuti: 22,108

Plej-of poeni: 2081

Plej-of minuti: 3089

Era dominacije u Majamiju

Po završetku sezone 2009-10, Lebron je u intervjuu na ESPN-u izjavio da je spreman za svoje novo poglavlje i da će od naredne sezone igrati u dresu Majami Hita, zajedno za Krisom Bošom i Dvejnom Vejdom. Naredne četiri godine je tim sa Floride dominirao istočnom obalom, predstavljajući najveću pretnju ostalim ekipama.

Već prve sezone je „velika trojka“ nadmudrila sve protivnike i došla do finala lige. Ipak, Dalas Maveriksi predvođeni Novickim je bila bolji tim i tako zaustavila Majami na poslednjem stepeniku pred osvajanje trofeja.

Sledeća sezona je možda bila i ključna u Džejmsovoj karijeri. U finalu Istočne konferencije su se sastali sa tada najvećim rivalima, Boston Seltiksima. Ekipa predvođena Kevinom Garnetom, Polom Pirsom i Rejom Alenom je bila na korak do plasmana u narednu fazu, ali je Lebron u šestoj utakmici serije pokazao svoj talenat i odigrao jednu od možda najboljih utakmica u svojoj karijeri. Sa 45 poena, 15 skokova i 5 asistencija je bio najbolji igrač svoje ekipe, a ujedno je uspeo i da „zaustavi“ Pirsa na samo 9 poena.

Majami je na kraju preokrenuo tu seriju u svoju korist, pa je izašao na mejdan Oklahomi u borbi za najprestižniji košarkaški trofej. Poneti elanom velike pobede u finalu konferencije, Hit je „oduvao“ Tandere skorom 4-1 i  popeo se na pobedničko postolje. Lebron je tako nakon devet godina provedenih u ligi konačno uspeo da se domogne svog prvog prstena.

Džejms je u tih pet utakmica beležio u proseku 28,6 poena, 10,2 skokova, 7,4 asistencija i 1,6 ukradenih lopti, što je bilo dovoljno da bude proglašen najkorisnijim igračem finalne serije.

Majami je u pohod na odbranu titule krenuo u nešto jačem sastavu, pošto se timu priključio Rej Alen iz Bostona. Floriđani su se u finalu sastali sa San Antonijom, a nakon dramatične šeste utakmice i trojke Alena u samoj završnici meča, uspeli su da prekorenu seriju i domognu se druge uzastopne titule.

Lebron se tako revanširao Sparsima za poraz u svom prvom plej-of finalu iz 2007. godine, a ponovo je bio proglašen za MVP-a finalne lige, kako je nosio Majami do pobede u utakmici broj 7 sa 37 poena i 12 skokova.

Poslednja godina u dresu Majamija je ostala ubeležena po Džejmsovoj najefikasnoj utakmici u karijeri. Naime, „maskirani“ Lebron je u regularnom delu sezone protiv Šarlot Bobketsa, za 41 minut na terenu upisao  61 poen, 7 skokova i 4 asistencije, uz šut iz igre 66% (22/33) i pogođenih 8 trojki iz 10 pokušaja.

Majami nije uspeo da dođe do trećeg uzastopnog trofeja te sezone, kako ih je u 5 utakmica nadjačao isti protivnik iz prošlog finala, San Antonio Sparsi. Nakon završetka sezone, „kralj“ je izjavio da se njegova era na Floridi završava, jer bi želeo da njegova deca odrastaju u njegovom rodnom gradu.

Tokom četiri godine provedenih van Klivlenda, upisao je:

Poeni: 7919

Minuti: 11,168

Plej-of poeni: 2338

Plej-of minuti: 3628

Povratak u Klivlend

Navijači Klivlenda nisu lako podneli to što je Džejms odlučio da pređe u Majami, pa je nakon odlaska dobio titulu najomraženijeg igrača. Fanovi iz Ohaja su masovno palili njegove dresove, a prvi pik sa drafta 2003. godine je čak morao da ima posebno obezbeđenje zbog dodatne sigurnosti tokom prve utakmice u dresu Hita protiv Klivlenda.

Kad je izjavio da se vraća kao slobodni agent kako bi pokušao da pomogne svom gradu da se domogne trofeja, ceo grad je istog dana promenio svoje mišljenje o Lebronu—ceo grad je bio preplavljen bildbordima i navijačima koji su na sebi nosili dresove sa brojem 23.

Imali smo 5 magičnih godina zajedno i jedno jako loše veče“, izjavio je Dan Gilbert, vlasnik franšize koji je otvoreno kritikovao Lebrona zbog odluke da napusti klub, „rekao sam mu koliko mi je žao zbog svega što sam rekao i zbog toga što sam dopustio da me ponesu emocije.“

Lebron je nastavio istim tempom tamo gde je stao u Majamiju, pa je, uz pomoć drugog čoveka ekipe, Kajrija Irvinga, odmah doveo Kavse do finala lige. Tu su bili zaustavljeni u 6 utakmica od strane novouspotavljene dinastije Golden Stejt Voriorsa. Džejms je u plej-ofu te godine beležio skoro tripl-dabl sa prosečnim učinkom od 30 poena, 11,3 skokova i 8,5 asistencija u 20 odigranih utakmica u doigravanju.

Već naredne sezone su Kavsi imali priliku za revanš protiv Voriorsa. U jednoj od nesumnjivo najuzbudljivijih plej-of serija u poslednjih par godina, Irving i Džejms su uspeli da donesu pehar u Ohajo, a taj tim će ostati upamćen u istoriji kao jedini koja je uspeo da se vrati u život nakon što je gubio sa 3-1 i preokrene seriju u svoju korist.

Titula iz 2016. godine je ujedno i jedina titula koju je „klinac iz Akrona“ uspeo da osvoji u svom gradu (do danas). Iako su dominirali Istočnom konferencijom tokom regularne sezone, Klivlend je u naredne dve godine oba puta relativno lako stigao do finala, ali se tu zaustavljao, pošto nisu imali strategiju da zaustave nemilosrdan nalet Golden Stejta.

Po isteku četvorogodišnjeg ugovora 2018. godine, Lebron je izjavio da će svoju karijeru nastaviti u gradu zvezda, Los Anđelesu. Ovoga puta mu navijači nisu palili dres i pretili smrću, kako je superstar tima ovoga puta uradio ono što je i obećao—stavio svoj grad na šampionsku mapu.

Džejms je ukupno proveo 11 godina u svom rodnom gradu, a u drugom, četvorogodišnjem naletu (ukupno za 11 sezona) je postigao:

Poeni: 7868 (23,119)

Minuti: 11,023 (33,131)

Plej-of poeni: 2492 (4573)

Plej-of minuti: 3332 (6421)

Lebron prelazi na Zapad

Lejkersi su se u trenutku potpisivanja ugovora sa Lebronom, nalazili u rekonstrukciji srži tima, pa su ekipu pretežno činili mladi igrači bez mnogo iskustva sa igranjem u završnici lige. Iako su dobro započeli sezonu, tim iz Kalifornije je bio znatno oslabljen usled povreda ključnih igrača, pa tako nije uspeo da se domogne plej-ofa. Ovo je ujedno značilo da se ime Lebron Džejms neće pojaviti u finalu NBA lige prvi put od 2010. godine, a stavljena je i tačka na niz od 15 uzastopnih učešća u plej-ofu, čiji je bio redovni član još od 2005. godine.

Naredne sezone se tražilo adekvatno pojačanje koje bi moglo da pomogne najtrofenijem klubu da prekine niz od sedam godina bez borbe za titulu, a kao najbolji kandidat se pokazao Entoni Dejvis iz Nju Orleansa. Dovođenje Dejvisa se pokazalo kao dobar potez, pa su tako Lejkersi konačno uspeli da se plasiraju u svoj prvi plej-of od sezone 2012/13.

Nakon prekida sezone zbog koronavirusa, čelnici lige su odlučili da se doigravanje ipak odigra, ali u „mehuru“. Lejkersima to nije predstavljalo problem, pa su u finalu relativno lako savladali Majami nakon 6 odigranih mečeva i tako se sa 17 trofeja izjednačili sa Boston Seltiksima po broju osvojenih pehara.

Džejms je tako po četvrti put postao šampion lige, a ujedno je i četvti put postao proglašen za najkorisnijeg igrača finalne serije. Dvostruki osvajač olimpijske medalje sa reprezentacijom SAD je u plej-ofu beležio u proseku 27,6 poena, 10,8 skokova i 8,8 asistencija po meču.

Prošla i ova sezona nisu bile uspešne po klub iz Los Anđelesa. Pojačani Raselom Vestbrukom, ekipa jednostavno nije uspela da pronađe svoj ritam, pa su se tek nakon plej-ina plasirali u doigravanje 2021. godine. Ipak, bili su zaustavljeni odmah u prvoj rundi od strane Finiks Sansa u 6 utakmica.

Zanimljivo je napomenuti da je sezona 2021/22 bila jedna od boljih sezona za Džejmsa statistički gledano, kako je u 56 odigranih mečeva beležio u proseku 30,3 poena, 8,2 skokova i 6,2 asistencije po meču. Jedina uspešnija sezona po pitanju postignutih poena u proseku je bila 2005/06, kada je upisivao 31,4 poena po meču u, doduše, nešto većem broju utamica (79).

Mnogi su očekivali da će Lebronov tempo i stil igre nakon 20 godina provedenih u ligi da opadne. Ipak, jedan od najboljih igrača današnjice dokazuje svima da su godine samo još jedan broj za njega i da ne planira da stane u neko skorije vreme. Iako je ova sezona jedna od lošijih za Lejkerse, što stavlja nastup u plej-ofu pod veliki znak pitanja, Lebron i dalje nastavlja da igra brzu, akrobatsku košarku. U 43 odigrane utakmice do sada beleži u proseku 30 poena, 8,5 skokova i 7 asistencija po meču, što ga čini najefikasnijim igračem svoje ekipe.

Upravo mu je taj način igre i pomogao da ispiše još jedan delić košarkaške istorije i tako je 6. februara postao najbolji strelac lige. Do tog trenutka, u Lejkersima je upisao:

Poeni: 7373

Minuti: 9473

Plej-of poeni: 720

Plej-of minuti: 986

Što znači da će finalna brojka do kraja sezone biti još veća i da će tako još više učvrstiti svoje vođstvo na liderskoj lestvici. Što se plej-ofa tiče, nije izvesno da li će Lejkersi uspeti da se plasiraju ove godine, pošto su trenutno 13. na Zapadu sa skorom 27-32.

Vredno je napomenuti da je Lebron ubedljivo prvi na spisku igrača sa najviše postignutih poena u doigravanju, pošto je za 266 utakmica kroz 15 sezona upisao 7361 poen, što je skoro 2000 poena više od drugoplasiranog Majkla Džordana, koji je 13 puta bio učesnik plej-ofa i u 197 utakmica upisao 5987 poena.

Potvrdjeno je više puta da 38-godišnji veteran lige ne planira da se penzioniše u skorije vreme. Sam Lebron je naglasio da će prvo morati da zaigra u istom dresu sa svojim sinom Bronijem, pa će tek onda početi da razmišlja o penziji. Kako najavljuju pojedini izvori, Broni će biti spreman da izađe na draft 2024. godine, a biće zanimljivo videti koji tim će uspeti da ga se domogne, pošto bi to značilo da će najverovatnije potpisati i samog Lebrona.

Koliko je Džejms imao uticaja na mlade igrače koji su trenutno zvezde NBA lige pokazuje i izjava Entonija Dejvisa pred meč sa Oklahomom:

Gledao sam Lebrona na TV-u kao dete. Oduvek mi je bio uzor, neko na koga sam se ugledao. Kada sam prešao u Lejkerse imali smo dugačak razogovor o tome. Išao sam u njegov kamp, radovao se susretu sa njim i jurio ga da se slikamo. A sada… Sada smo saigrači i uspeli čak i da osvojimo titulu zajedno.

Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

More in Aktuelno