Zapratite nas

Aktuelno

Kako je Adrijan Vojnarovski prešao put od anonimnog kritičara do najuticajnijeg NBA insajdera?

Od „ekstremnog” sportskog kolumniste amatera, čije su kritike ciljale koledž tim Sejnt Bonaventure, do statusa medijske legende i najuticajnijeg NBA insajdera, Adrijan Vojnarovski je obišao pun krug

Kada je Vojnarovski stigao u redakciju „Yahoo Sports” 2007. godine, već tada je bio višestruko nagrađivani sportski kolumnista, ali je na jednu od najmoćnijih medijskih platformi došao sa petogodišnjom, „digitalnom” vizijom. Vizijom koja je sa sobom nosila brojne rizike.

Zapravo, jedan od njegovih bivših kolega u dnevnom listu „The Record” u Nju Džersiju, gde je Vojnarovski dva puta imenovan za kolumnistu godine od strane urednika agencije „Associated Press” (1997, 2002), rekao mu je na izlaznim vratima te medijske kuće:

Zabrinut sam da više niko nikada neće čuti za tebe.

Vojnarovski je razumeo strah od potencijalne anonimnosti, ali je istovremeno znao da je pred njim fenomenalna prilika. Upravo tada je počeo da se rađa sada već odavno ustaljen termin među NBA nacijom širom sveta—„Woj bomb”.

Uvek sam mislio da posao ide ka specijalizaciji, a ne ka kolumnistima generalistima. Odrastao sam čitajući Majka Lupiku, Miča Alboma i Boba Rajana. Oni su bili zvezde, ali na internetu, biti generalista nije neka velika prednost. (Yahoo) mi je dao resurse da putujem i upoznajem ljude”, izjavio je Vojnarovski.

Realizacija je počela biranjem „saigrača”. Umesto da se fokusira na starije funkcionere, Vojnarovski je pustio korenje među asistentima u stručnim štabovima i drugorazrednim zvaničnicima, odnosno mlađim igračima van parketa koji su bolje razumeli u kom pravcu se kreće sportsko novinarstvo.

Upravo smo zaposlili Lesa Karpentera iz Vašington Posta. Zajedno smo pokrivali ‘UConn’ i na neki način zajedno ušli u biznis. Imao je odličan posao u Postu, ali ih je napustio kako bi došao da radi sa nama”, izjavio je Vojnarovski 2010. godine, pored niza drugih iskusnih novinara koji su vremenom pristizali u njegov tim.

Godine ulaganja, strpljenje i fokusiranost na zadatak doneli su rezultat u vidu 20 do 30 funkcionera koji su vremenom dospeli na moćnije pozicije, a sa kojima Vojnarovski nije prestajao da komunicira i sarađuje.

Zatim je počeo da saopštava odluke franšiza na draftu pre Adama Silvera. Sve najveće, i što je najvažnije proverene i tačne informacije u ligaškom biznisu, stizale su najpre sa njegove „online” adrese.

Vojnarovski je rođen u Hartfordu (Konektikat), a odrastao je na sat i po odatle, u gradiću Bristol u istoj saveznoj američkoj državi. Tamo gde je sedište ESPN, medijskog konglomerata protiv kojeg je toliko često dizao olovku i glas.

Odrastao sam u poljsko-američkom domaćinstvu, sa ocem čiji su roditelji emigrirali iz Poljske i asimilovali se u američku kulturu. Za nas, to je značilo nedeljne odlaske u crkvu, crkvene festivale na parkingu i mnogo ‘kilbase’ (poljske kobasice, prim. aut.).

I dok je odrastao, Vojnarovski u početku nikada nije želeo da se pridruži ESPN. Želeo je pre svega da porazi njihovu moćnu armiju insajdera, a resurse za to dobio je u redakciji „Yahoo”.

Uvek je bio prvi u svemu, razbesneo je mreže u tom procesu”, izjavio je Stiv Poper, kolumnista „The Record”. „Dok su pojedine medijske kuće otpuštale radnike, on je angažovao pisce i ljude iz uprave i izgradio mesto na kojem si pored najnovijih vesti mogao da pronađeš i sjajne priče o ljudima u ligi.

Do 2017. godine, posle decenijskog „maltretiranja” konkurencije, ESPN-u je prekipelo. Odlučili su da mu stanu na put i tako mu ponudili multimilionski ugovor koji je bilo nemoguće odbiti.

Na njujorškom tržištu sam naučio da ne možeš samo da imaš mišljenje, već i nešto što drugi nemaju”, rekao je Vojnarovski. „Potrebne su godine da bi se to izgradilo u svim oblastima, ali izveštavanje je i dalje kičma svega onoga što radimo. To i da budemo tačni. Možete da napišete 200–300 priča zaredom, ali ukoliko samo jednom pogrešite, o tome će se najviše pričati.

Povratak u 2009. godinu, odnosno na početak njegove karijere u „Yahoo”, i priču koju je uradio sa kolegom Denom Vecelom o povezanosti muškog košarkaškog programa na univerzitetu Konektikat sa brojnim neregularnostima u sistemu regrutacije igrača samo delimično pokazuje ono o čemu Vojnarovski govori.

Zatim je usledila priča o „Kralju Džejmsu” i njegovoj grupi savetnika, malo nakon što je Lebron prešao u Majami, u ne tako pozitivnom tonu. Vojnarovski je tada istakao da je „nezrelost” danas jednog od najvećih igrača svih vremena umalo koštala Lebrona mesta u olimpijskom timu SAD 2008. godine.

S druge strane, detaljno je pisao i o tome kako su Džejms, Dvejn Vejd i Kris Boš upravo na Olimpijskim igrama u Pekingu „iskovali” ideju oblačenja istog dresa u Majamiju, ali i kako se i predsednik Hita Pet Rajli potrudio da je realizuje.

Priča o Lebronu, i čitanost koju nam je donela, pokazala je da smo bili u stanju da ponudimo jedinstvenu perspektivu onoga što se trenutno dešava”, rekao je Vojnarovski 2010. godine, u momentima kada je „Yahoo” sedeo na vrhu liste najposećenijih sportskih sajtova, sa oko 12 miliona jedinstvenih korisnika više u odnosu na ESPN.

Mi ne radimo TV priče sa Lebronom. Mi ne pokušavamo da budemo njegovi ortaci. Mi izveštavamo o njemu. Mi nismo profesionalni korporativni televizijski partner sa profesionalnim ligama niti koledž konferencijama. Niko ne pokušava da nam govori kako da pokrivamo stvari. Mislim da je to velika prednost za ‘Yahoo’”, objasnio je Vojnarovski.

Nakon pridruživanja ESPN, Vojnarovski je nastavio da dominira tržištem NBA insajdera, ali je vremenom postao deo ligaške mašinerije, da bi se posle skoro dve decenije konačno „zasitio” posla. Zamenio ga je njegov učenik iz redakcije „Yahoo” i donedavno najveći konkurent, Šams Čaranija.

Ovaj zanat je preobrazio moj život, ali odlučio sam da napustim ESPN i medijsku industriju. Razumem koliko je posvećenosti neophodno u mojoj ulozi, ali to je investicija koju nisam spreman da uložim. Vreme nije beskonačno, a ja želim da potrošim moje na stvari koje su mi lično značajnije”, objavio je Vojnarovski na svom tviter profilu.

Sada će obavljati dužnost generalnog menadžera koledž tima blizu Oleana u Njujorku, iste one ekipe koju je „gađao” sarkastičnim kritikama tokom svojih studentskih dana provedenih u redakciji „Olean Times Herald”.

Mogao sam da radim bilo gde u košarkaškom svetu, ali sam izabrao univerzitet Sejnt Bonaventur”, rekao je Vojnarovski kroz suze na predstavljanju.

U intervjuu iz 2017. godine, Vojnarovski se prisetio jedne božične večeri, kada je sa suprugom Ejmi i njihovo dvoje dece, Ben i Eni, pohađao misu. Porodica je bila na pragu katoličke crkve u Ridžvudu (Nju Džersi) kada je shvatila da neko nedostaje.

Bio je to Vojnarovski. Zastao je kako bi tvitovao novu ekskluzivu i prve informacije o trejdu koji je Kvinsija Pondekstera poslao u Memfis u zamenu za Venecuelanca Greivisa Vaskeza.


NBA Serbia je specijalizovani košarkaški portal informativnog karaktera pokrenut u nameri da ljubiteljima košarke na ovim prostorima pruži adekvatnu platformu za diskusiju o svim aspektima košarke, pre svega NBA lige, ali i o drugim, evropskim i reprezentativnim takmičenjima.

Namera nam je da zadržimo slobodan i profesionalan novinarski rad, a da čitaocima pružimo kvalitetan sadržaj i omogućimo neometan pristup našim tekstovima.

Na tom putu asistenciju tražimo od naših čitalaca. „Kupite nam kafu” i podržite rad NBA Serbia. 


Klikni da postaviš komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Više u kategoriji Aktuelno