Otvaranje slobodnog tržišta znači da je timovima dozvoljeno da pregovaraju i angažuju igrače koji više nisu pod ugovorom. Franšizama je takođe omogućeno da produže saradnju sa sopstvenim igračima, kao i da ih trejduju u druge ekipe, a ceo proces sadrži brojne vrste ugovora i višestruke izuzetke. Ovde smo izdvojili naših Top 10 najinteresantnijih poduhvata u kancelarijama širom NBA lige, čije ćemo rezultate na parketu videti tek tri meseca nakon završetka Olimpijskih igara i početka nove sezone NBA šampionata.
U ovom slučaju, potrebno je naglasiti da je fokus isključivo na igračima koji su potpisali ugovore sa novim timom, odnosno, košarkašima koji će u sezonu 2024/25 zakoračiti u novoj uniformi.
To znači da u listu ne ulazi, recimo, najveći ugovor ikada koji su potpisali Džejson Tejtum i Seltiksi, produžetak saradnje Lebrona Džejmsa i Lejkersa, ili najveći ugovor u istoriji Orlanda koji je dobio Franc Vagner. U tu grupu, pored brojnih drugih košarkaša, spadaju i Tajris Maksi, Paskal Sijakam, Ou Dži Anunobi i Džejms Harden.
Takođe, mnogo je igrača koji nisu uključeni u listu, a koji bi u narednoj sezoni i te kako mogli da naprave veliku razliku za svoj novi tim. Ovo je naša lista Top 10 potpisa, a vi nam u komentaru napišite koga smo izostavili i koji od navedenih poslova bi u narednoj sezoni mogao da se ispostavi kao precenjen.
Klej Tompson u Dalasu
Četvorostruki NBA šampion sa Voriorsima i jedan od najboljih šutera svih vremena stavio je tačku na košarkašku dinastiju u Golden Stejtu kada je odlučio da obuče dres Maveriksa i sa Lukom Dončićem i Kajrijem Irvingom napadne svoju petu NBA titulu.
Tompson je potpisao trogodišnju saradnju sa Dalasom, ali za to je bilo potrebno da se realizuje dogovor između šest ekipa, što je presedan u NBA istoriji. Pored Mavsa, u njemu su učestvovali Hornetsi, Siksersi, Nagetsi i Timbervulvsi.
Za 34-godišnjeg američkog košarkaša interesovanje su pokazali i Lejkersi, ali finansijski manje zahtevan život u Teksasu u odnosu na Kaliforniju i činjenica da su Mavsi bili svega tri pobede daleko od NBA šampionata značajno su uticali na Tompsonovu odluku, prenosi ESPN.
Pol Džordž u Filadelfiji
Prvi dogovor koji je poremetio osnovnu „strukturu” šampionata ovog leta jeste onaj između Pola Džoržda i Filadelfije. Devetostruki All-Star košarkaš nakon pet sezona odlazi u Pensilvaniju gde će zajedno sa Džoelom Embidom i Tajrisom Maksijem pokušati da odvede Sikserse u njihovo prvo finale konferencije nakon 24 godine.
Bivši košarkaš Indijane i Oklahome u tim Nika Nursa stiže posle dugotrajnih i neuspešnih pregovora sa Klipersima o nastavku saradnje. Džordž je tri puta bio All-Star u Klipersima, postao je rekorder franšize po broju pogođenih trojki, a prosečno je beležio 23 poena, šest skokova i 4,5 asistencija na ukupno 263 utakmice.
Saradnja je potpisana na četiri godine, u iznosu od 212 miliona dolara, ali Deril Mori se tu nije zaustavio pošto su Siksersi pored Džordža angažovali doskorašnjeg člana Majamija Kejleba Martina, Erika Gordona, najboljeg šestog igrača iz 2017. godine, ali i centra Andrea Dramonda.
Demar Derozan u Sakramentu
Iako je mesecima razbijanje „velike trojke” Bulsa bilo javna tajna, sada je to i zvanično, ali ne odlaskom Zeka Lavina, koji je dugo na izlaznim vratima, već 34-godišnjeg Amerikanca iz Komptona i 9. pika Toronta iz 2009. godine, Demara Derozana.
Odlazak Derozana u Kingse, gde će olimpijski šampion sa SAD iz Rio de Žaneira zaigrati pored Dierona Foksa i Domantasa Sabonisa, označava neformalni početak rekonstrukcije tima Bilija Donovana koji će pokušati da sagradi ekipu od mlađih igrača.
Sakramento je morao da se odrekne svog dugogodišnjeg igrača i bivšeg šampiona sa Voriorsima Harisona Barnsa, koji će putem San Antonija, kao i 27-godišnjeg Dominikanca Krisa Duartea, dok se u paketu za „Vetroviti grad” nalaze dva pika druge runde i finansijska nadoknada. S druge strane, Derozan je potpisao trogodišnji ugovor sa Kingsima ($74M).
Dario Šarić u Denveru
Nagetsi su se „pojavili” na tržištu tek nepunih nedelju dana kasnije kada su angažovali hrvatskog reprezentativca Darija Šarića, koji bi trebalo da predvodi drugi sastav prošlogodišnjeg NBA šampiona i tako bude osnovna podrška Nikoli Jokiću.
Šarić je potpisao dvogodišnji ugovor vredan 10,6 miliona dolara, a prethodne sezone je u dresu Golden Stejta nastupio na 64 meča i za nešto više od 17 minuta u proseku je beležio osam poena, 4,4 skoka i 2,3 asistencije, uz 46,6 odsto uspešnosti u šutu iz igre.
Dvanaesti pik Orlanda na čuvenom draftu 2014. godine, na kojem je izabran i trostruki MVP iz Sombora, pre samo nekoliko dana zabeležio je prvi tripl-dabl u dresu nacionalnog tima pošto je blistao u velikoj pobedi Hrvatske nad Slovenijom u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Parizu.
Šarić na mnogo načina može da doprinese izgradnji nove kulture u Koloradu. Kada se uzme u obzir njegova svestranost na parketu, veliko iskustvo i košarkaška inteligencija, postaje očigledno zašto je Kelvin But želeo da ga vidi u dresu Nagetsa.
Ajzeja Hartenštajn u Oklahomi
ESPN svrstava Oklahomu među pobednike na ovogodišnjem tržištu, a jedan od razloga za to je i dovođenje Ajzeje Hartenštajna, po mnogima najboljeg slobodnog „agenta” i doskorašnjeg košarkaša Niksa, u kojima je iskoristio šansu usled povreda i pokazao značajan napredak prethodne sezone.
Držao je protivnike ispod 53 odsto na obruču i jedan je od samo tri igrača koji su prošle sezone upisali najmanje 85 blokada i 85 ukradenih lopti. Uz vrhunsku defanzivu, Hartenštajn u Oklahomu donosi zavidne plejmejkerske sposobnosti na centarskim pozicijama.
Sve to ovom 26-godišnjem nemačko-američkom košarkašu donosi trogodišnji ugovor sa Tanderima u iznosu od 87 miliona dolara.
Samo nekoliko nedelja ranije, Sem Presti je trejdovao Džoša Gidija u Čikago u zamenu za fenomenalnog defanzivca Aleksa Karusa, a sa novim potezom je pokazao da Tanderima u narednoj sezoni cilj sigurno neće biti najbolji rekord lige, ali samo druga runda plej-ofa.
Kentavijus Koldvel-Poup u Orlandu
Najveći gubitak Nagetsa ovog leta. Kentavijus Koldvel-Poup bio je jedan od najvažnijih igrača u sastavu Majkla Melouna u njihovom pohodu na prvi šampionski prsten u istoriji franšize. Odlazak Kej Si Pija, 31-godišnjeg šutera iz Džordžije, ostavlja Nagetse sa pitanjem: Ko će u njegove patike i da li bi to mogao da bude Kristijan Braun?
Nikola Jokić ostaje bez igrača šampionskog kalibra i sa dokazanom reputacijom na planu kooperacije sa saigračima, radne etike i apsolutne posvećenosti timskim ciljevima. Dokaz za to jeste i ponuda Orlanda u iznosu od 66 miliona za tri godine saradnje.
„Imali smo sjajnu sezonu prošle godine i sada to hoćemo da nadogradimo”, izjavio je predsednik košarkaških operacija u Orlandu Džef Veltman. „Želimo da poguramo ovaj tim napred. Kej Si Pi će nam pomoći u tome. Ali mi takođe pokušavamo da učestvujemo i u drugoj trci, koja je neophodna kako bismo unapredili naše mlade igrače. Kej Si Pi je redak momak, koji zapravo ima sposobnost da radi obe te stvari za nas.”
Kejleb Martin u Filadelfiji
Sikserse takođe mnogi vide kao franšizu koja je ovog leta uradila najbolji posao za stolom. Jedan od razloga za to jeste i dolazak gore pomenutog Kejleba Martina. To je nesumnjivo veliki udarac za Majami uoči nove sezone, pored toga što još uvek ništa značajnije nisu uradili na tržištu, ne računajući dolazak Aleka Burksa.
Navijačku bazu tima sa Floride posebno mogu da zabole navodi da je Martin odbio 65 miliona dolara za pet sezona, koliko su mu nudili iz kancelarija Majamija. Umesto toga, potpisao je četvorogodišnji ugovor sa Filadelfijom po kojem mu je zagarantovano više od 32 miliona dolara.
„Neke stvari jednostavno nisu funkcionisale”, rekao je Martin. „Mnogo se toga dešavalo iza zavese. Na kraju, puno je stvari koje su uticale na odluku. Ali, prošlost je prošlost, ne može se ništa uraditi povodom toga. Radujem se što sam ovde i što sam deo File i što ću pokušati da dam sve što mogu kako bismo osvojili šampionat. Sada sam samo na to fokusiran.”
Martin nije samo plej-of odigrao na vrhunskom nivou, već je važio za jednog od ključnih članova u ekipi Erika Spolstre, a uz to je bio i ozbiljan kandidat za najkorisnijeg igrača prošlogodišnjeg finala istočne konferencije.
Majamiju sada preostaje da se okrene već postojećim instrumentima, među kojima je i reprezentativac Srbije Nikola Jović. Tu je i Hejvud Hajsmit, 27-godišnji nedraftovani košarkaš koji je potpisao nastavak saradnje na dve godine za 11 miliona dolara, iako ESPN piše da je interesovanje za ovog Amerikanca rođenog u Baltimoru stizalo sa različitih krajeva SAD.
S druge strane, Filadelfija je za svega par dana izgradila roster koji bi u narednu sezonu trebalo da uđe sa imperativom osvajanja prvog šampionskog prstena još od 1983. godine, kada su u velikom finalu počistili Lejkerse.
Kris Pol u San Antoniju
Nije šampionsko, ali definitivno jeste ogromno pojačanje za „vanzemaljski” projekat u San Antoniju.
Viktor Vembanjama u Krisu Polu dobija jednog od najiskusnijih igrača u ligi, veterana koji će brusiti njegov enormni talenat i pripremiti ga za već projektovanu šampionsku budućnost, bez obzira na to koga će Vembi imati za plejmejkera u nastavku karijere.
Nije isključeno da taj plejmejker bude Stefon Kesl, četvrti pik Sparsa na nedavnom draftu i ovogodišnji koledž šampion sa Konektikatom. To samo pokazuje na koliko planova bi 39-godišnji Pol mogao da pomogne petostrukim NBA šampionima.
„Divim se Popu godinama, i kada si dugo u ovome, kao što sam ja, postoji mnogo poštovanja. Ne samo zbog njegove košarkaške inteligencije, već zbog toga kakva je osoba, i kao takmičar”, izjavio je MVP All-Star meča u Hjustonu 2013. godine i u pozdravu sa navijačima San Antonija rekao da nije mogao ni da zamisli da će igrati za Grega Popovića.
Što se Vembanjame tiče, spojiti njegove fizičke predispozicije i jednogodišnje NBA iskustvo sa čovekom koji je pet puta bio najbolji asistent lige znači da u sledećoj takmičarskoj godini nesumnjivo dobijamo novi „Lob siti”.
Dežonte Marej u Nju Orleansu
Za razliku od svih prethodno navedenih igrača, poslednja dva, odnosno tri košarkaša na ovoj listi u novim timovima su završili preko trejda, ali uzimajući u obzir njihov značaj i uticaj na kurs i šanse ekipa koje su u njima učestvovale, jasno je zašto su ovde istaknuti.
Bogdana Bogdanovića posle završetka Olimpijskih igara očekuje povratak među skoro potpuno drugačiji sastav Hoksa. Dežonte Marej posle dve neuspešne sezone u Džordžiji odlazi u Pelikanse, dok će putem Atlante krenuti Leri Nens Džunior, Dajson Denijels i dva pika prve runde na draftu.
Marej nikada zapravo nije pronašao zajednički jezik sa Trejom Jangom, koji je pre dve godine želeo da ga vidi u Hoksima, dok ovaj trejd samo pokazuje novi trend u Atlanti. Jedan od razloga je taj što u svojim redovima imaju prvog pika sa junskog drafta, Zakarija Rizašea, a tu je i talentovani srpski košarkaš i doskorašnji član Mege Nikola Đurišić.
Na drugoj strani, iako pojačani All-Star zamenom za Drejmonda Grina iz 2022. godine, Pelikansi će morati da odgovore na brojna pitanja pre početka akcije u oktobru ukoliko žele dalje od druge runde plej-ofa, počevši od toga kako će glavni trener Vili Grin dizajnirati startnu petorku.
Mikal Bridžes u Niksima
Drugi trejd i poslednji od 10 poslova na ovoj listi tiče se prvog takvog dogovora Niksa i Netsa u poslednjih 40 godina, ugovoren malo pre otvaranja slobodnog tržišta.
Mikal Bridžes se seli na manje od pola sata udaljeni Medison Skver Garden, dok će hrvatski internacionalac Bojan Bogdanović posle sedam godina ponovo zaigrati u dresu Bruklina. Pored Bogdanovića, Netsi su dobili čak pet pikova prve runde, što govori da je pred Netsima period rekonstrukcije tima, iako generalni menadžer Šon Marks tvrdi da to neće potrajati.
Dolazak Bridžesa u Nikse za ovog sjajnog defanzivca znači „povratak” na koledž, s obzirom da su mu Džejlen Branson, Džoš Hart i Donte Divićenco bili saigrači na Viljanovi.
U poslednje četiri godine, Tom Tibodo je tri puta vodio Nikse u plej-of, dok su u poslednje dve godine igrali polufinale konferencije. Angažovanje 27-godišnjeg Bridžesa, koji je u prethodnoj sezoni na 82 meča prosečno beležio 19,6 poena, pokazuje da Njujork u 2025. napada finale istoka.
NBA Serbia je specijalizovani košarkaški portal informativnog karaktera pokrenut u nameri da ljubiteljima košarke na ovim prostorima pruži adekvatnu platformu za diskusiju o svim aspektima košarke, pre svega NBA lige, ali i o drugim, evropskim i reprezentativnim takmičenjima.
Namera nam je da zadržimo slobodan i profesionalan novinarski rad, a da čitaocima pružimo kvalitetan sadržaj i omogućimo neometan pristup našim tekstovima.
Na tom putu asistenciju tražimo od naših čitalaca. „Kupite nam kafu” i podržite rad NBA Serbia.