Poslednjeg dana za odustajanje od učešća na draftu nekoliko značajnijih imena povuklo je svoje prijave, a među onim nama poznatijim nalaze se četiri košarkaša beogradske Mege—Andrija Jelavić, Timotej Malovec, Luka Bogavac i Bogoljub Marković, prošlogodišnji evropski šampion sa juniorskom reprezentacijom Srbije.
Mnogo je pitanja uoči „definisanja” konačne liste nadolazeće draft klase, počevši od toga čije će ime najpre Adam Silver izgovoriti sa pozornice u „Barclays” centru.
Bilo je sumnji da će Atlanta, koja je uprkos minimalnim šansama na lutriji (3%) ipak dobila prvog pika, uopšte birati prva.
Ipak, generalni menadžer Hoksa Lendri Filds otkrio je da ne planira trejdove neposredno uoči drafta, na kojem će ove godine biti 58 pikova, pošto su Siksersi i Sansi izostavljeni zbog kršenja pravila nakon što je postalo očigledno da razgovaraju sa igračima izvan dozvoljenog perioda.
Ukoliko izaberu prvi, Hoksi će tek po drugi put dobiti prvog pika u aktuelnoj draft eri od 1966. godine pošto su 1975. izabrali Dejvida Tompsona, koji nikada nije zaigrao za Atlantu. Takođe, bila bi to najviša pozicija sa koje su birali posle drugog pika na draftu 2005. godine, Marvina Vilijamsa.
Trećeg pika imali su ukupno pet puta: Pistol Pit Maravić (1970), Marvin Vebster (1975), Pau Gasol (2001), Al Horford (2007) i Luka Dončić (2018).
Po svemu sudeći, Srbija će imati jednog pika više u odnosu na prošlu godinu kada je Vašington izabrao Tristana Vukčevića sa 42. pozicije. Vukčević se pridružio Vizardsima krajem protekle sezone posle nepune dve godine u dresu Partizana.
Nikola Topić iz „zelene sobe” u NBA
Iako je Crvena zvezda nakon povrede Nikole Topića u finalnoj seriji ABA lige protiv Partizana saopštila da talentovani srpski plemejker neće morati na operaciju, na pripremama uoči drafta na snimanju u Trevizu ustanovljeno je delimično kidanje prednjeg ukrštenog ligamenta levog kolena.
Topić je doživeo povredu levog kolena početkom godine, nedugo po prelasku iz Mege na Mali Kalemegdan, zbog čega je propustio četiri meseca. Vratio se krajem aprila, odigrao tri meča, a onda obnovio istu povredu u prvom meču finalne serije plej-ofa.
To je najviše uticalo na Topićevo srozavanje na brojnim draft projekcijama, pa je pretpostavka da će timovi sačekati dijagnozu američkih doktora kako bi procenili da li svog (visokog) pika da potroše na najboljeg mladog košarkaša ABA lige u prethodnoj sezoni.
„Lekari su proverili stabilnost kolena i potvrdili su da je u odličnom stanju”, rekao je Miško Ražnatović za ESPN i naveo kako ne očekuje da će povreda imati značajan uticaj na Topićev draft poredak.
Dugo je Topić bio među pet najviših pikova na listama najuticajnijih specijalizovanih analitičara NBA drafta. Posle najnovijih analiza, Džonatan Vaserman (Bleacher Report) Topića stavlja na 15. poziciju sa koje bira Majami, dok Džonatan Dživoni i Džeremi Vu (ESPN) u poslednjem izveštaju ocenjuju Jutu i 10. mesto kao najlogičniju opciju.
„Topić je jedan od 20 igrača koji su pozvani u ‘zelenu sobu’, što je dobar znak nakon što je u Trevizu ustanovljeno kidanje ligamenata”, piše ESPN i navodi da Topić posećuje timove u SAD, od Portlanda i San Antonija do Memfisa i Jute.
„Tim koji ga izabere moraće da se zadovolji idejom ‘crvenokošuljaša’ naredne sezone, razmišljajući više o dugoročnom planu, slično kao što su Čet Holmgren, Džoel Embid, Majkl Porter Džunior ili Blejk Grifin započeli svoje karijere”, stoji u tekstu američkog portala.
Naravno, nije nemoguće da Topić završi na višoj poziciji, u zavisnosti od toga kakva su razmišljanja i planovi tima koji bira, odnosno šta su ambicije generalnih menadžera u sezoni 2023/24.
Nikola Đurišić kao Džo Džonson
Za razliku od Topića, Nikoli Đurišiću je i te kako prijala završnica sezone. Samo u poslednjih 10 mečeva u ABA ligi, Đurišić je prosečno beležio skoro 22 poena po susretu, zatim je sa nekoliko partija oduševio u SAD, pre nego što je osvojio MVP titulu na Adidas Evrokampu u Trevizu.
U intervjuu za „Hoops Hype” iz Italije, Đurišić je otkrio da ga mnogi porede sa čuvenim sedmostrukim All-Star Amerikancem, Džoom Džonsonom.
„Rekli su mi da igram kao Džo Džonson. Nisam bio ljut na to poređenje, on je veoma dobar igrač. Sviđa mi se. Rekao bih da sam ja viši, manje atletski razvijen Entoni Edvards. Ne u pogledu zakucavanja i tih stvari, nego u šutiranju trojki i to što obojica umemo da se branimo”, izjavio je Đurišić.
Baš kao Topić ove godine, Đurišić je prošle bio najbolji mladi košarkaš ABA lige u kojoj je u sezoni 2023/24 prosečno beležio 15,4 poena (46,3% iz igre), 3,5 asistencija i 2,9 skokova za 30,6 minuta na parketu po utakmici.
Koliko je napredovao najbolje se videlo u poslednjem delu takmičarske godine. Đurišić nije oduševio samo kao poenter, već je prikazao odličnu viziju i sposobnost da brzo i pametno odreaguje zarad uspešnije ofanzive u tranziciji.
Sve to podiglo je cenu 20-godišnjem srpskom košarkašu rođenom u belgijskom Gentu. Vaserman poredi Đurišića sa članom Vizardsa Denijem Avdijom i stavlja ga na 42. poziciju, dok „The Ringer” piše kako bi dvostruki juniorski šampion ABA lige mogao u Nikse sa 38. mesta, a zatim nazad u Evropu na usavršavanje.
Ko osvaja „najgori” draft?
Predstojeći draft neće imati Viktora Vembanjamu ili Zajona Vilijamsona. Tačnije, neće biti dugo najavljivanog „superstara”, a pojedini tamošnji mediji ocenjuju da ova klasa čak nije ni jednako kvalitetna poput onih iz 2021. i 2022. godine, kada su Paolo Bankero i Kejd Kaningem sa samog vrha draft liste ušli u NBA.
Nekoliko dana uoči drafta, stiče se utisak da je Zakari Rizaše (207 cm), 19-godišnji krilni košarkaš francuskog Burga—konsenzus. Hoksi bi tek trebalo da odrade trening sa Francuzem rođenim u Španiji, što će svakako pomoći u procesu donošenja odluke, ali definitivno neće izbrisati neizvesnost koju sa sobom nosi ova klasa.
Konkurencija ovom talentovanom Francuzu je njegov vršnjak i zemljak, 213 centimetara visoki centar, Aleks Sar, koji je u protekloj sezoni u dresu australijskog Perta prosečno beležio 9,4 poena, 4,3 skokova i 1,5 blokada za 17 minuta po jednom meču, a odigrao ih je ukupno 27.
Hjuston je pokazao ozbiljno interesovanje za američkog beka iz Kentakija Rida Šeparda, baš kao i San Antonio. Gledajući fizičke predispozicije (218 cm, 127 kg), dvostruki NCAA šampion sa Konektikatom Donovan Klingen važi za jednog od najdominantnijih igrača na draftu, a određeni timovi ga vide kao legitimnog kandidata za prvu poziciju, iako je nije nerealan scenario po kojem bi završio van Top 5.
Drugi „Haski” iz ovogodišnje, druge uzastopne šampionske generacije Konektikata, Amerikanac Stefon Kesl (bek, 198 cm), projektovan je među prvih pet, baš kao i litvansko-američki krilni centar Matas Buzelis.
Međutim, uprkos gore navedenom konsenzusu o najvišim pozicijama, ovogodišnji draft obeležava apsolutna neizvesnost do samog početka ceremonije krunisanja, kako je pojedini generalni menadžeri navodno nazivaju: „najgorom generacijom u istoriji drafta.”