Računajući od 1972. i čuvene šampionske selekcije iz Zadra predvođene Mirkom Novoselom, 11. juniorsko zlato iz niškog „Čaira“, a prvo nakon pola decenije i generacije Marka Pecarskog i Filipa Petruševa, nosi posebnu reprezentativnu težinu za Srbiju na više nivoa.
Od prvog susreta na turniru i uručene lekcije Česima uz 57 poena razlike, preko Finske (+24) i Slovačke (+11), pa kroz eliminacionu fazu sa Danskom (+45), potom bez povređenog Filipa Jovića sa Izraelom (+18) i Nemačkom (+11), sve do nezaboravnog finala sa Špancima (81-71), selekcija mladog trenera Nenada Stefanovića takmičenje je završila u besprekornom stilu.
Posle debakla u četvrtfinalu na Svetskom prvenstvu za igrače do 19 godina u Debrecinu i 5. mesta na Evropskom prvenstvu za košarkaše do 20 godina, a uoči najvažnijeg planetarnog događaja na Filipinima, juniori su vrhunskom disciplinom i uz maksimalnu posvećenost stigli do zlata i tako na svoj način ispratili reprezentaciju Svetislava Pešića na Mundobasket.
„Nadali se jesmo i spremali se za to jesmo, ali da kažem da smo baš i očekivali, i ako jesmo, nismo to želeli da pričamo javno“, odgovorio je trener Stefanović za „Prva TV“.
„Prvo i osnovno, ja sam želeo da skinem pritisak s momaka jer su jako mladi i znao sam da će taj domaći teren u početku više da nam bude neki teret nego što će nam pomoći, kao što je bilo na kraju. Nevezano za sve to, mislim samo da treba da budemo svesni da smo ipak mala zemlja i da mnogi drugi jako dobro i puno rade, tako da nije očekivano i realno ovo što smo prvi, ali uspeli smo to da uradimo“, dodao je 37-godišnji strateg FMP.
Stefanović je kao jedan od najvažnijih poteza istakao oduzimanje telefona igračima tokom popodnevnog odmora.
„Iskreno, mislim da je bilo najvažnije što smo im za popodnevni odmor uzimali telefone, tako da su u tom periodu od 3 do 5 sigurno svi spavali i tako smo održali to da uvek budu sveži i odmorni“, navodi bivši trener Zemuna.
Nikola Topić je završio kao MVP, Mitar Bošnjaković je u finalu pokazao zašto je član Real Madrida, dok je u najbolju petorku turnira uvršten Bogoljub Marković. Pavle Nikolić je beležio 11 poena po meču, Andrej Mušicki je u proseku delio više od četiri asistencije, a ceo sastav je karakterisala sjajna timska igra i neodstupanje igrača od svojih uloga.
„Imali smo neke svoje rituale, napravili smo listu, trebalo nam je sedam pobeda da bismo bili prvi i onda je nakon svake utakmice neki igrač prekrižio te brojeve od 1 do 6, a onda sam ja prekrižio broj 7 pre nego što smo izašli na utakmicu, tako da mislim da im je bilo jasno koliko verujem u njih.“
Nikola Topić je spreman za naredni korak
Partija u finalu protiv Španaca i MVP titula bili su samo vrhunac sezone za 17-godišnjeg Nikolu Topića. Sin svetskog šampiona iz 1998. Milenka Topića već je dominirao u regionalnom takmičenju za igrače do 19 godina, kao i na evropskom ANGT turniru, dok je u OKK Beogradu kao starter prosečno beležio čak 17,8 poena.
U Niš je otišao sa etiketom jednog od najperspektivnijih igrača Evrope, ali je Topić to u potpunosti opravdao ubedljivim i zrelim igrama, konstantnim zalaganjem, i uz raznovrsnost u napadu pokazao da može najbolje kada je to najpotrebnije.
MVP je na ukupno sedam mečeva u proseku imao 15,3 poena, nešto više od 5 asistencija, 3,7 skokova i 2 ukradene lopte. Takođe, na turniru je postalo očigledno i to koliko Topić još mora da radi na šutu za tri poena s obzirom da je pogodio samo dve trojke od 21 pokušaja.
Na tome će 195 centimetara visoki plejmejker iz Novog Sada od naredne sezone raditi u Megi kao pozajmljen igrač Crvene zvezde.
„Ukoliko uspe u tome, NBA nije isključena opcija za igrača kojeg bi jedinstvena mešavina sposobnosti prodiranja, fizičke snage i vizije u dodavanjima mogla da odvede izuzetno daleko na njegovom košarkaškom putu“, piše FIBA.
Iz Niša kao najbolji juniori Evrope
U tu kategoriju svakako ulazi 210 centimetara visoki Bogoljub Marković, urpkos lošijem šuterskom nastupu na poslednjem koraku. Košarkaš Mege je nastavio da ređa odličja nakon dolaska u „mali veliki“ klub pošto je već u prvoj sezoni osvojio tri titule: juniorsku Evroligu, juniorsku ABA ligu i titulu prvaka Srbije u kadetskoj konkurenciji. Sada je ušao i u najbolju evropsku petorku kao šampion sa više od 14 poena i 7 skokova po utakmici.
Dva člana najboljeg tima na turniru dolaze iz Španije. Adaj Mara je bio jedan od najistaknutijih statističkih lidera. Spada među Top 3 u skokovima i blokadama, a visina od 220 centimetara ovom Špancu iz Saragose omogućavala je da utiče na igru na obe strane parketa, što ga čini interesantnim prospektom uoči NBA drafta 2024.
Drugi je Hugo Gonzales, eksplozivni košarkaš Reala koji je Srbiji ubacio 16, a prosečno je beležio 14,3 poena i 6,6 skokova. Prikazao je odličnu igru u tranziciji i ubedljive direktne prodore koji se neretko završe kucanjem, a pritom je imao veliki uticaj na defanzivu.
Idealnu petorku takmičenja kompletirao je 16-godišnji Nemac Ivan Karčenkov. Grcima je u četvrtfinalu ubacio 27 poena za prvi plasman Nemačke u polufinale, a sa malo više od 17 poena po susretu bio je efikasan tokom celog turnira.
Izraelac Šahar Doron proslavio se kao najbolji strelac prvenstva sa 20 poena po meču, a na vrhu liste je 17-godišnji Italijan i član Barselone Elhađi Dame Sar koji je gađao 40,9 odsto van linije za tri poena.
Tursku je predvodio Mehmet Efe Demirel, najbolji skakač takmičenja sa 15 poena i 2,6 blokada po duelu. Tidjane Salaun je bio lider četvrtoplasiranih Francuza u poenima (12,9) i ukradenim loptama, a odličan turnir za Grčku odigrao je član Panatinaikosa Aleksandros Samodurov koji je punio sve statističke kategorije.
Prethodna šampionska generacija naših juniora zlato je donela iz Rige 2018. godine posle velike pobede nad domaćinom turnira Letonijom, a iz tog sastava Petrušev i Trifunović se trenutno pripremaju za nastup na 19. Svetskom prvenstvu u Aziji. Iz novokrunisane juniroske selekcije u Nišu, na širem spisku našao se i Nikola Topić.
Više od pehara, medalja i priznanja na ovom nivou takmičenja, za Srbiju je daleko značajnije da njeni talenti nastave putem koji će im omogućiti izrastanje u dokazane seniorske reprezentativce, ali to će najviše zavisiti od njihovih klubova.
Mnogo je imena iz juniorske reprezentativne košarke koja u prethodnim godinama nisu uspela da naplate dokazani talenat i zarade stabilnu ulogu u svojim timovima.
Posle nekoliko ovogodišnjih razočaranja u FIBA takmičenjima, a uoči onog najvažnijeg na Filipinima od 25. avgusta do 10. septembra, titula u Nišu unosi neophodan optimizam, dok će igrači sa zlatom oko vrata bodriti tim Svetislava Pešića, ma koliko on bio oslabljen i „nevidljiv“ na listi najvećih favorita Mundobasketa.
- Aleksa Ristić
- Andrej Kostić
- Bogoljub Marković
- Andrej Mušicki
- Mitar Bošnjaković
- Pavle Nikolić
- Đorđe Ćurčić
- Ognjen Romić
- Matija Milošević
- Pavle Mišić
- Nikola Topić
- Filip Jović