Ostalo je svega šest nedelja do početka 19. Svetskog prvenstva u košarci, koje će se odigrati u Japanu, Indoneziji i Filipinima. Dok čekamo konačne sastave svih ekipa, uzbuđenje zaljubljenika u igru pod obručima raste, a samim tim i očekivanja javnosti u zemljama koje pretenduju da se nađu na pobedničkom podijumu.
Uz večite favorite Amerikance, koji po običaju ne dolaze na SP u najjačem sastavu, nekoliko je reprezentacija koje istorijski uvek ciljaju najviši podijum. Iako je plasman na planetarno takmičenje obezbedila u poslednjim momentima i još uvek nije poznato u kom će sastavu nastupiti, među njima je svakako i Srbija.
Titulu svetskog prvaka brane Španci, koji su u finalu prošlog Svetskog prvenstva ubedljivo pobedili reprezentaciju Argentine sa 95-75, a potom osvojili i Evropsko prvenstvo prošle godine u znatno podmlađenom sastavu.
Sa iskusnim Serđom Skariolom, koji se zlatnim slovima upisao u istoriju španske košarke osvojivši pet evropskih i dva svetska šampionata, Španija ima jasan cilj—vratiti se sa dalekog istoka sa najsjajnijim odličjem oko vrata.
Reprezentaciju SAD će prvi put predvoditi Stiv Ker pošto je trener Golden Stejta zamenio legendarnog Grega Popoviča, petostrukog NBA šampiona, koji je nedavno sa San Antonijom potpisao najveći trenerski ugovor u istoriji košarke, vredan 80 miliona dolara.
Iako Amerikanci svoju najbolju ekipu šalju isključivo na Olimpijske igre, Ker je selektirao mlad sastav željan dokazivanja. Najzvučnija imena u timu iz kolevke košarke su Entoni Edvards, Džeren Džekson Džunior, Tajris Haliburton, Brendon Ingram, Džejlen Branson i Paolo Bankero.
Team USA's roster is SET for the FIBA World Cup this summer 🇺🇸 pic.twitter.com/ikpk99E7GE
— NBA on ESPN (@ESPNNBA) July 2, 2023
Ovogodišnje Svetsko prvenstvo će biti i kvalifikaciono za nadolazeće letnje Olimpijske igre, koje će se održati u Parizu sledeće godine. Pored domaćina Francuske, direktan plasman na OI će obezbediti prvoplasirana reprezentacija iz Afrike, Australije i Azije, kao i po dve najbolje ekipe iz evropskih i američkih država.
Za reprezentacije Gruzije i Letonije, ovo će biti debi na svetskoj košarkaškoj pozornici, kao i za ekipu Južnog Sudana, koja će u grupnoj fazi odmeriti snage sa selekcijom Srbije. Poslednja u ovoj skupini je i reprezentacija Zelenortskih ostrva, najmanja država učesnica u istoriji FIBA svetskog šampionata, koja je svoju premijeru na SP obezbedila kao najbolja trećeplasirana afrička ekipa.
Sistem takmičenja i raspored po grupama
Računajući prethodno SP u Kini, ovo će biti drugo po redu Svetsko prvenstvo koje će se održati po novom sistemu takmičenja, nakon što je broj ekipa sa 24 povećan na 32. Ova promena je uticala da i ukupan broj odigranih utakmica bude povećan na 72, što je glavni razlog zašto ćemo prvi put gledati SP u tri azijske države.
U prvoj fazi takmičenja, imamo osam grupa od po četiri ekipe. Svaka reprezentacija će odigrati tri utakmice u grupnoj fazi, te će dve najbolje ekipe iz svake grupe obezbediti plasman u drugu rundu takmičenja.
Grupa A: Italija, Angola, Dominikanska Republika, Filipini
Grupa B: Srbija, Kina, Južni Sudan, Portoriko
Grupa C: SAD, Grčka, Novi Zeland, Jordan
Grupa D: Litvanija, Meksiko, Crna Gora, Egipat
Grupa E: Nemačka, Finska, Australija, Japan
Grupa F: Slovenija, Gruzija, Venecuela, Zelenortska Ostrva
Grupa G: Brazil, Španija, Iran, Obala Slonovače
Grupa H: Francuska, Letonija, Kanada, Liban
Nakon što se broj ekipa svede na 16, ukrštaju se grupe A i B, C i D, E i F, G i H, kako bi formirali četiri nove grupe od po četiri ekipe. Rezultati međusobno odigranih mečeva u prethodnoj fazi se prenose, te će svaka ekipa imati još po dva duela u novoformiranim grupama I, J, K i L.
Plasman u četvrtfinale će obezbediti po dve najbolje ekipe iz svake grupe, a timovi se ukrštaju po sistemu I1-J2, K1-L2, J1-I2, L1-K2. Finale je na programu 10. septembra u Manili.
Put Srbije do SP i učešće srpskih NBA igrača
Nakon neuspeha na prošlogodišnjem evropskom šampionatu, Srbija je svoju kartu za Svetsko prvenstvo morala da traži kroz kvalifikacioni turnir. Na opšte iznenađenje mnogih, „Orlovi“ su kiksnuli na startu kvalifikacionog prozora, izgubivši dva puta od Belgije i jednom od Letonije.
Time su sebi značajno otežali put na Filipine i gotovo u svim preostalim utakmicama imali imperativ pobede, protiv uvek kvalitetne reprezentacije Grčke i vrlo respektabilne Turske. Iako su momci u crvenim dresovima izborili učešće na Mundobasketu tek u poslednjem kolu, spadaju u grupu najužih favorita za prvi naslov svetskog prvaka kao samostalna republika.
Ovo i ne čudi ako se ima u vidu činjenica da „Orlove“ sa klupe predvodi Svetislav Pešić, čovek koji je doneo poslednje svetsko zlato našoj zemlji i jedini trener na svetu koji je osvajao sva moguća reprezentativna takmičenja, od kadetskog do seniorskog uzrasta, izuzev OI.
Šanse nacionalnog tima Srbije da u domovinu donesu trofej koji se čeka preko 20 godina će umnogome zavisiti i od sastava koji će Pešić imati na raspolaganju. Oči košarkaške javnosti su najviše uprte u novoproglašenog NBA šampiona Nikole Jokića i cela nacija se nada da će gledati MVP partije virtuoznog Somborca i u državnom dresu.
Pored Jokića, popularni „Kari“ se nada da će Bogdan Bogdanović i Aleksej Pokuševski moći da se odazovu njegovom pozivu, s obzirom da su obojica propustili veliki broj utakmica ove sezone usled povreda. Zanimljiv će biti i rasplet okolnosti oko Filipa Petruševa i Nikole Jovića. Kako prenosi Ira Vinderman, Jović je napustio Letnju ligu da bi se pridružio pripremama nacionalnog tima.
„Pokuševski se vratio. Propustio je dve trećine sezone ali sad se vratio i treniraće tamo u njihovom kampu do kraja jula. Čekamo i sa Jovićem da vidimo kakva će biti situacija i kako će odigrati….Što se tiče Jokića, ja i Tarlać smo bili tamo (u Denveru), i imamo česte razgovore… Videćemo… Bogdanovića takođe čekamo da se vrati u Beograd i da nastavi svoj program kako bi došao na pripreme reprezentacije“, izjavio je Pešić u intervjuu za „Sport klub“.
Protivnici Srbije i kostur do finala
Reprezentacija Srbije će na startu Svetskog prvenstva (26. avgusta, 14:00 h) ukrstiti koplja sa selekcijom Kine, koju će na ovom takmičenju predvoditi bivši srpski selektor Aleksandar Đorđević. Ovo će biti prvo veliko takmičenje na kojem će „Sale nacionale“ predvoditi Kinu, nakon što je na četiri velika prvenstva Srbiji doneo tri srebra (olimpijsko, svetsko i evropsko).
„Za mene će meč sa Srbijom da bude vrlo specijalan, vrlo emotivan… Biće definitivno utakmica sa puno emocija, ali mi smo profesionalci i moramo da damo sve od sebe za tim koji predstavljamo… Za vas medije je to možda zanimljiv detalj, ali za mene je to utakmica puna ponosa“, rekao je Đorđević posle žreba na pitanje novinara da prokomentariše utakmicu sa Srbijom.
U drugom kolu Mundobasketa, Srbija će se sastati sa Portorikom (28. avgusta, 14:00 h), ekipom koja ih je porazila u grupnoj fazi sa 85-83, kada su Pešićevi zlatni momci uzeli poslednju titulu u Indijanapolisu. Iako Portorikanci još od 2002. godine nisu prošli grupnu fazu Svetskog prvenstva, igraju brzu košarku sa mnogo šuteva i umeju da budu veoma nezgodan protivnik. Najzvučnija imena u redovima crveno-plavih su Hose Alvarado (Nju Orleans) i Džulijan Stroter (Denver).
U poslednjem kolu prve faze takmičenja, „Orlovi“ će igrati protiv selekcije Južnog Sudana, jedne od četiri ekipe debitanta na Svetskom prvenstvu. Da se reprezentacija Južnog Sudana nije našla slučajno na ovom takmičenju, potvrđuje i podatak da su plasman obezbedili kao najbolja afrička država, sa 11 pobeda i samo jednim porazom u kvalifikacijama. Tim koji predvodi bivši NBA All-Star Luol Deng će izaći na megdan Srbiji 30. avgusta u 10:00 h i pokušati da napravi iznenađenje.
Nakon prve faze takmičenja, grupa u kojoj se nalazi reprezentacija Srbije će se ukrstiti sa grupom A u kojoj se nalaze Italija, Angola, Dominikanska Republika i Filipini. Stari dužnici „Orlova“, koji su nas eliminisali prošle godine u osmini finala EP, imaju velike ambicije za ovo takmičenje i sva je prilika da ćemo gledati duel sa „Azurima“ u drugoj grupnoj fazi.
Dobra vest za naše momke je da meč sa Amerikancima nije moguć pre nokaut faze takmičenja, a uz malo sreće možemo da ih izbegnemo sve do finalne utakmice. Pored njih, dve najozbiljnije ekipe sa kojima možemo da se ukrstimo u četvrtfinalu su Grčka i Litvanija.